zaloguj się   |   załóż konto   |

Słownik

Słownik w tym wydaniu jest podręcznym leksykonem pojęć i definicji, które albo były mi potrzebne, zadane na lekcje, albo potrzebowałam do czegoś innego. Nie będę tu bawić się w ogromniaste opracowanie. Wrzuca, do słownika tylko pozycje, które były zrobione przy okazji czegoś tam...

Obecnie w słowniku jest haseł: 9. Wybierz literę:

ABCĆDEĘFGHI
JKLŁMNOÓPRS
ŚTUVWXYZŻŹ0-9

Domena

Każdy komputer pracujący w sieci Internet ma swój unikalny numer czyli adres (tzw. numer IP) dzięki czemu można bezbłędnie odszukać go wśród miliardów innych. Ponieważ jednak numery te są długie i trudno je zapamiętać stworzono nazwy domenowe (domain names), które są swego rodzaju tłumaczeniem ciągu liczb na ciąg znaków alfanumerycznych - łatwych do zapamiętania (np. www.bazawiedzy.pl).

Domenę (adres internetowy) można porównac do adresu budynku. Jeżeli chcemy ów budynek zobaczyć, dotrzeć do niego czy wysłać list do mieszkającej tam osoby - wówczas przydatna jest informacja, że znajduje się on na konkretnej ulicy pod konkretnym numerem.

Podobnie jeżeli chcemy odwiedzić stronę internetową firmy, albo wysłać list e-mail musimy znać domenę, czyli adres pod jakim strona ta funkcjonuje.

Każdy kraj ma własną instytucję odpowiedzialną za przydzielanie domen (w Polsce jest to NASK) oraz własną koĂącówkę domeny (w Polsce .pl).

Oprócz domen krajowych funkcjonują domeny światowe (globalne): .com, .net, .org, .info, .biz itd.

Końcówki .com, com.pl, .pl itd. to skróty pozwalające zorientować się w charakterze odwiedzanej strony. Np. .com oznacza strony firm i organizacji komercyjnych; .net - powiązanych z siecią; .pl to kod Polski, a więc strony polskie; .com.pl - polskie komercyjne itd.

Końcówki te są obecnie traktowane dość swobodnie i nie nalezy zbytnio się nimi sugerować.